Yaz Saati Uygulaması Gerçekten Yararlı mı ?

Son iki yıldır ülkemizde kış saati uygulaması yapılmıyor. Bu bakımdan saatler eskiden yaz saati uygulaması olarak adlandırılan şekilde kullanılmaya devam etmekte. Peki, yaz saati uygulamasının devam etmesi söylendiği gibi bir enerji tasarrufuna yol açıyor mu? Neden yaz saati uygulamasının devam etmesi konusunda ısrarcı davranılıyor?

Bilindiği gibi yaz saati ve kış saati uygulamalarının ikisinin de temel amacı bir enerji tasarrufu sağlamak. Buradaki bizi ilgilendiren ve en basit gösterebileceğimiz örnek evlerde ışıkların sabahları yakılmaması, akşamları ise geç yakılması. Bu sayede elektriği mümkün olan en az şekilde tüketerek bir enerji tasarrufu sağlanmakta. Elbette sadece evlerden örnek vermek yeterli olmaz. Aynı şekilde iş yerleri de hava aydınlandıktan sonra mesaiye başladıkları için elektrik kullanımları az oluyordu.

Ancak ne olduysa iki yıl önce ani bir kararla kış saati uygulamasından vazgeçildi ve kış aylarında da yaz saati kullanılmaya başlandı. Bunun enerji tasarrufu için yapıldığı söylense de aslında pek öyle görünmüyor. Kış aylarında sabahleyin havanın aydınlanması saat 8’i bulmakta. Oysaki 8’de mesaiye başlayan işyerlerinde çalışanlar işyerlerinin uzaklığına bağlı olarak sabah 6 ve 7 civarı uyanıyorlar. Kış olduğu için de ilk yapılan evin ısıtılması. Kombiler yakılmak zorunda, evin ışıkları açılmak zorunda. Ancak kış saati uygulaması kullanılsaydı hava sabahları en geç 7’de aydınlanmış olacaktı.

Enerji tasarrufu bir tarafa dursun bu uygulamanın insanların daha çok elektrik tüketmeleri için yapıldığına dair şüpheler bulunmakta. Ayrıca insanlar iş ve okullarına giderken sabahları karanlıkta evden çıkıp akşam karanlıkta evlerine dönüyorlar. Bu durum insanların biyolojik vücut saatine de ters düşen bir durum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir