Yaratıcı Hayal Gücü ve Çocuk

Hayal gücü, insan zihninde tasarlanan düşüncelerden yeni yeni düşünceler ortaya çıkarılmasıdır. Sadece bir düşünce olması itibariyle gerçekliği ve mantık çerçevesi içinde olması aranmaz. Hayal gücünün sınırların insanın yaratıcılığı ile alakalıdır.

Çocuklarda ise hayal gücü kavramı çok daha sınırsızdır. Yetişkin bir insan bir noktada tasarladığı düşünceleri gerçek ile bağdaştırma yoluna gider. Bu, yetişkin kişinin kurduğu hayali gerçeğe dönüştürme çabası içine girmesidir. Ancak çocuklar hayal güçleri sayesinde yarattıkları düşünceleri hiçbir zaman gerçeğe yakınlaştırma ya da gerçekle bağdaştırma noktasına gelmezler. Çünkü buna ihtiyaçları yoktur. Hayal güçleri sayesinde tasarladıkları kişiler ya da yaratıklar ile o dünya içerisinde kolaylıkla iletişim kurabilirler.

Yaratıcı hayal gücüne sahip olmak, üstün zekalı olmak anlamına gelmez. Ufak yaştaki çocukların masal ve hikayelerden çok fazla keyif almalarını sağlayan da kendi hayal güçleri ile örtüşen ve gerçek olmamasına karşın onlara gerçekmiş gibi gelen olaylar ve kahramanlar içermeleridir. Çocuklar bu masallardaki olayları ve karakterleri yadırgamazlar. Çünkü yaratıcı hayal güçleri, bu karakterleri yaşayan normal birer karaktermiş gibi onlara yansıtır.

Her çocuğun kendisine ait bir hayal gücü vardır. Ancak yaratıcı hayal gücüne sahip çocuklar bunu diğerlerine göre çok daha fazla belli ederler. Yaratıcı hayal gücüne sahip çocuklar, olayları hep bir adım öteye taşırlar. Ona bir masal anlatırken size sorduğu sorulardan, çocuğunuzun hayal gücündeki yaratıcılığı anlayabilirsiniz. Bununla birlikte pek çok çocuk da yaptıkları resimlerde hayal güçlerini ortaya koyarlar. Bu noktada ebeveynlerin, çocuklarına yaptıkları resimle ilgili sorular sormaları hayal güçlerini ölçmenin bir başka yoludur. Çocuğunuzun çizdiği resimlerde sıra dışı bir durum gözlemlerseniz, bunu çocuğunuza sorduğunuzda kesinlikle mantıklı bir cevap verecektir.

Hayal gücü kuvvetli olan çocuklar daha yaratıcı olurlar. Yaratıcı çocukların bazı hareketleri genellikle dışarıdan bakıldığında garipsenir. Aslında bu yaratıcı hayal gücüne sahip olan çocukların ortak davranışlarındandır. Yaramaz ve çok konuşan olarak görülseler de bu durumun arkasında geniş bir dünya ve bu dünyada kendileri için kurdukları bir hayal sistemi olmasıdır. Yaratıcı hayal gücüne sahip çocuklar her konuda verecek bir cevaba sahiptirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir