Berk Altunkılıç

Tesbih Nedir ? Tesbihin Tarihçesi

04.09.2019
88
Tesbih Nedir ? Tesbihin Tarihçesi

Türk erkelerinin vazgeçilmez aksesuarı tesbih. Ülkemizde tesbih kullanan erkeklerin biraz daha ağır erkek olarak algılandığı doğrudur. Aslında tesbih kimilerinin düşündüğü kadar kötü bir aksesuar değildir. Strese birebir iyi gelir mesela, tesbih kullanan adam pamuk gibidir. Tüm gün elinde tesbihle stresini atar.

Tesbihin Dinimizdeki Yeri

Tesbih aslında bir aksesuar olarak değil Allah’ın isimlerini zikretmek için kullanılan bir araçtır. Müslümanların kullandığı tesbih günümüzde erkeklerin aksesuarı haline nasıl dönüşmüş halen bu konu ile ilgili yeterli bir bilgi bulunmamakta.

Tesbihten Sanat Eseri Yaratan Türkler

Yine toplum olarak yapacağımızı yapmışız ve tesbihe de el atarak yeni bir sanat akımı oluşturmuşuz. Bu sanatın ilk izleri Türklerle atılmıştır. Tesbihten sanat yapan bir millet düşününki daha neler yapabilir? Tarihte ilk kez tesbih padişah tesbihleri olarak sanat eseri şeklinde kullanılmaya başlanmıştır. Padişahın kullanacağı tesbih tabiki sıradan olamazdı mutlaka işlemeli ve süslemeli olmak zorundaydı. Bu da tesbihin Türk sanatçıların elinde bir sanat eserine dönüşmesine sebep oldu.

Tesbihin Gücü Adına

Yıllar yıllar önce farklı amaçlarla ortaya çıkmış dini bir sembol olan tesbih, günümüzde ise erkek gücünü sembollemektedir. Tesbih nasıl kullanılır denildiğinde bir adet gömleğinin yakası göbeğine kadar açık erkek bulmanız gerekecektir. Tesbih kroluk olarak algılansa da aslında tesbih kullanmak bir sanattır, öyle herkes de tesbih çekemez. Ülkemizde geleneksel tesbih çekme müsabakalarının düzenlenmesi ile ilgili geçmişte çeşitli adımlar atılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© berkaltunkilic.net 2019..