Tarafsız Ülke İsviçre

Bir ülkenin kendisini tarafsız olarak ilan etmesi ilk bakışta kulağa pek de mantıklı gelmiyor. Ancak bu durum daha çok bizim ülkemiz gibi savaşların yıllardır devam ettiği Ortadoğu’ya yakın ülkeler için geçerli bir durum. Biz yıllardır savaşlara komşu olarak yaşadığımız için bir ülkenin kesinlikle bir düşmanı vardır mantığıyla olaya yaklaşıyoruz. Oysaki İsviçre uzun yıllardır kendisini tarafsız ülke olarak tanıtmakta ve diğer dünya ülkeleri de bu durumu normal olarak karşılamakta. Peki tarafsız ülke İsviçre neden tarafsız olmayı seçmiş bir ülke.

Tüm ünlü şirketlerin, ünlü iş adamlarının banka hesaplarını neden İsviçre’de İsviçre bankalarında olduğunu düşündünüz mü? İşte bunun sebebi yine İsviçre’nin tarafsız bir ülke olması. Sınırlı sayıda askere sahip bir ordusu bulunan bu ülke İtalya, Fransa ve Almanya’dan göçmen alarak kurulmuş olan bir ülke. Hiçbir ülke ile siyasi ve askeri anlamda iş birliği yapmayan, Avrupa’nın en güvenli ülkesi olarak görülmekte. Tarafsız ülke İsviçre bu bakımdan da dünyanın en güvenli ülkelerinden bir tanesi. Son zamanlarda özellikle Balkan ülkelerinden göçmen alan İsviçre buna rağmen güveli olma özelliğini kaybetmemiş durumda.

Dünyaca ünlü pek çok organizasyonun merkezi de yine İsviçre’de bulunmakta. Bunların en başında ise Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) gelmekte. Yine birçok dünyaca ünlü sporcu yaşamak için kendilerine İsviçre’yi seçmiş durumdalar. Bunda Avrupa’nın tam ortasında olmasının ve her yere ulaşımının rahat olmasının da etkisi var. İsviçre şu ana kadar hiçbir savaşa katılmamış olan ender ülkelerin başında. Öyle ki Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında dahi bu tarafsız olma özelliğini korumayı başarmıştır.

Tarafsız ülke İsviçre her ne kadar bu tarafsızlığını sürekli olarak gündemde tutsa da bu durum düşmanının olmadığı anlamına da gelmiyor. Kaldı ki tarafsızlığı yüzünden dünyanın en önemli bankaları, ticari kuruluşları bu ülkede olduğu için diğer ülkelerin iştahlarını da kabartmıyor değil. İsviçre ordusunun sayıca küçük olması dışarıdan savunmasız bir ülke izlenimi vermekte. Ancak bu noktada işin içine yine Almanya, İtalya ve Fransa giriyor. Bu üç ülke İsviçre’nin güvenliğinin de garantör ülkeleri. Bir başka deyişle eğer İsviçre’ye dışarıdan bir saldırı olursa bu ülke İsviçre’nin güvenliğini sağlamakla görevli ülkeler. Bu yüzden kimse İsviçre’nin tek başına kendi halinde yaşayan bir ülke olduğunu düşünmesin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir