Okul Hayatında Başarısız Olma Nedenleri

Okul hayatında başarısız olmak sadece öğrencinin kendisiyle ilgili olan bir konu değildir. Öğrencinin başarılı olabilmesi için elbette kendine düşen görevleri yerine getirmesi çok önemli ancak bu her zaman için tek başına yeterli olmuyor.

Her alanda olduğu gibi başarıyı yakalayabilmek için en önemli etken konsantrasyondur. Doğru konsantrasyonu sağlayabilmek ise kişinin etrafında dikkatini dağıtabilecek olayların mümkün olduğunca az olmasıyla olur. Özel hayatında problemler yaşayan bir öğrencinin okul hayatında başarısız olmak için başka bir sebebe ihtiyacı yoktur. Bu sadece özel hayatla ilgili bir durum değil. Bazen okul içerisinde maruz kalınan davranışlar da başarısız olmak için bir sebep olarak gösterilebilir.

Stres Altında Çalışma Başarısızlık Sebebi

Stres altında okumak zorunda kalan bir öğrencinin de başarılı olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Öğretmenler zaman zaman öğrencileri korkutarak çalışmaya sevk etme yolunu seçerler ancak bu yöntem onları hem ders çalışmaktan hem de okuldan uzaklaştıracaktır. Öğrenciler üzerinde bir korku yaratmak okul hayatında başarısız olma nedenleri arasında gösterilebilir. Okulda derslerini dinleyen ve ev ödevlerini aksatmadan yapan öğrencilerin de başarısız olma ihtimalleri bulunmakta. Uzmanlar yapılan en büyük hatanın yeterince ders çalışmasına karşın başarısız olan öğrencilere daha çok çalışması yönünde baskı yapılmasını söylemekteler. Bunun yerine başarısızlığın başka olası sebeplerinin araştırılması gerekiyor.

Üniversite eğitimi ise nispeten daha kolay geçiliyor. Çünkü üniversite öğrencileri daha rahat bir ortamda okuyorlar. Tek tip kıyafetin olmaması, ders saatlerinin esnekliği, eğitimcilerin daha olgun yaklaşımları üniversite öğrencilerinin başarılı birer öğrenci olmasalar dahi okullarını bitirebildiklerini göstermekte. Aynı rahatlığın ilköğretim ve liselerde de oluşturulması buradaki başarının da artması anlamını taşıyor. Okul hayatında başarısız olmak sadece öğrencinin ders çalışıp çalışmadığı ile ilgili olan bir durum değil.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir