İlkerin Filmi Vidocq

Günümüz sineması artık elinde bulundurduğu teknolojik imkanları, teknolojiden faydalanmak adına kullanmayı oldukça abarttı. Filmin konusunu ve filmde kullanılan görsel zenginliği izleyiciye eşit oranda aktaramadığınızda, ortaya içi boş bir film çıkıyor. Bunun bir örneği geçmişte Titanic filminde yaşanmıştı. Görsel efekt anlamında şölen sunan bu filmi, konu olarak pek çok kişi sınıfta bırakmıştı.

 

Görselliği ve konuyu bir arada götüren film olarak, 2001 yapımı Vidocq’u örnek gösterebiliriz. Vidocq’da teknoloji ve konu birlikteliğinin iyi bir şekilde dengelendiği görülebilir. Aslında Vidocq, beraberinde çeşitli tartışmaları başlatan bir film oldu. Özellikle de teknolojik anlamda. Çünkü Vidocq, dijital olarak, HD (High Definition) kamera kullanılarak çekilen ilk film olma özelliğini taşıyor. Ancak bazı çevreler de HD kameraların kullanıldığı ilk filmi yönetmenliğini George Lucas’ın yaptığı Star Wars’ın 2. bölümü olarak görüyorlar. Oysaki George Lucas filminin çekimlerini dijital kameralarla yapacağını duyurduğunda Vidocq’un çekimlerine çoktan başlanmıştı bile.

George Lucas’ın, sinema tarihinde devrim olabilecek bir teknolojiyi kendisinden önce adı sanı duyulmamış bir Fransız yönetmenin kullandığını öğrenince, Vidocq’un çekimlerinde kullanılan, saniyede 24 kare progresif tarama yapabilen HDWF 900 model kamera için, kameranın üreticisi Sony firmasına baskı yaptığı bile söyleniyor.

Vidocq’u izleyenler bu dijital kameranın filmdeki etkisini hemen fark edeceklerdir. Resim sanatını andıran ilginç renkler, dekorlardaki özgünlük, Sony’nin HDWF 900 model HD kamerayla görüntüleri kaydediş biçimi, filmin arka plan sahnelerinin de büyük ölçüde bilgisayarda değiştirilmesi, hatta bazı sahnelerin tamamen bilgisayarla yaratıldığı hemen anlaşılıyor. Bu özelliklerin filme gerçekten de büyük renk kattığını söylenebilir. İşte bütün bu görsel zenginlik sadece ve sadece filmin konusuna hizmet edecek düzeydeler. Bu zenginliği izlerken hiçbir zaman filmin konusundan uzaklaşmıyorsunuz. Film, bir Fransız filmi olması bakımından oynayanlar da Fransız. Tabi en başta baş rol oyuncusu, büyük usta Gerard Depardieu var. Açıkçası onun peşinden gelen adı sanı duyulmuş bir oyuncu da yok filmde. Ama ne olursa olsun Vidocq, alanında bir ilk olduğu için kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir