Berk Altunkılıç

Asgari Ücret Nedir ? Asgari Ücret Seviyesi Yeterli mi ?

11.08.2019
145
Asgari Ücret Nedir ? Asgari Ücret Seviyesi Yeterli mi ?

Kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için belirlenmiş çalışma standartlarına uygun ücrete verilen isim asgari ücrettir. Asgari ücret ülkemizde bir ailenin geçimini sürdürebilmesi için yeterli olmasa da pek çok kişi bu ücret ile ailesine bakmak zorunda.

Asgari Ücret Ne Kadar ?

Asgari ücret 2019 yılının gelmesi ile birlikte zam gördü ve 1.800 TL den 2.020 TL ye çıkarıldı. Asgari ücrete gelen bu zamda herhangi bir kesinti ücretinin de olmayacağı duyuruldu. Buna rağmen günümüz şartları için bu fiyat bir ailenin geçinmesi için yeterli değildir. Hatta bu ücret açlık sınırının altında kalmaktadır. Bununla birlikte asgari ücrette herhangi bir şekilde istenilen artış yapılmamakta. Bu gidişle ülkemizdeki ölümlerin çoğu artık açlıktan olacak ya da insanların psikolojik olarak çöküntüye girmesinden.

Asgari ücret alan bir kişi bütün gün boyunca bir çay ve bir simit yemeli ki ülkemiz şartlarında hayatta kalabilsin. Asgari ücretin bu kadar düşük olmasına rağmen üstün bir performans göstererek halkımız hala dimdik olmasa da beli bükük bir şekilde ayakta durmayı başarıyor. Sonuç olarak öldürmeyen acı güçlendirirmiş politikası izleyen sayın yüksek merciler, hala bu ücreti istenilen şekilde düzenlemeye gitmiyorlar. Özellikle bu maddi yetersizlikten dolayı kişilerin kredi kartlarına ve bankalara yönelmesi ile birlikte artık ülkemizde borcu olmayan bir tek insan bile kalmadı, yeni doğmuş bebekleri saymazsak tabiki.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© berkaltunkilic.net 2019..