Amerika’da Nasıl Çalışma İzni Alırım ?

Eğitimi Amerika’da almak isteyen insanlar gibi, eğitim sonrası Amerika’da çalışmak ve dolayısıyla orada yaşamak isteyen insanların sayısı da bir hayli fazla. Geçmişte çoğu insan için bu uzak bir hayal olsa da, günümüzde belli şartları yerine getirerek Amerika’da çalışma izni almak mümkün olmakta.

Pek çok insan Amerika’aya eğitim amacıyla gittikten sonra kaçak olarak orada yaşamaya ve kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor. Bu durum tabi ki beraberinde sorunları da getiriyor. Kaçak olarak yaşamak, hiçbir vatandaşlık hakkında yararlanamamanız anlamına gelmekte. Ayrıca yakalandığınız anda sınır dışı edilmeniz de olası.

Amerika’da çalışma izni almak için biraz daha mantıklı düşünüp araştırma yapınca bunun çeşitli yollarının olduğunu görmek mümkün. Bu yöntemlerden bir tanesi B-1 vizesi olarak adlandırılan vizeyi alabilmek. Ancak bu vizeyi kendiniz bireysel olarak alamıyorsunuz. Amerika’da faaliyet gösteren bir şirket sizi bünyesinde çalıştırmak isterse, girişimde bulunup bu vizeyi sizin için almakta. Yani her şeyden önce sizi çalıştıracak bir şirket bulmak gerekiyor.

Amerika’ya eğitim için gidenler, kendi alanlarıyla ilgili olarak bir yıl süreyle pratik bir eğitim alırlar. Bu pratik eğitimi almak da bir bakıma çalışma izni almakla aynıdır. İstenildiği taktirde bu eğitimi 2 yıl süresine çıkarmak mümkündür. Ancak bunun kalıcı bir çalışma izni olmadığını unutmamak gerek. Bu noktada kalıcı bir çalışma izni alabilmek için, bu pratik eğitimde iyi bir çalışma performansı gösterip, şirketin sizin için B-1 vizesi almasını sağlayarak, eğitim sonrası bu şirkette çalışmaya devam edebilirsiniz.

Eğitiminizi tamamlamış ve çoktan çalışma hayatına atılmış kişiler için de Amerika’da çalışma izni almak mümkün. H-1B vizesi olarak bilinen bu vizeyi almak için ileri düzeyde uzmanlık gerektiren mesleklerden bir tanesini yapıyor olmanız gerekmekte. Örneğin bir beyin cerrahıysanız ve uzun yıllardır bu mesleği yapıyorsanız Amerika’da çalışma izni almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Buradaki tek kriter Amerika’da da, kendi ülkenizde uzmanlık alanınız olan mesleği yapmak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir