Amerika’da Burslu Üniversite Eğitimi Almak

İyi bir kariyere sahip olmak için, iyi bir eğitim almak gerekiyor. Bu noktada yurt dışındaki okullardan diploma sahibi olmak, ciddi kariyer planları olanlar için bir adı önde olmayı sağlıyor. Amerika’da Burslu Üniversite Eğitimi Almak, ciddi kariyer hedefleri olan insanlar için son derece önemli.

Tabi ki herkes bu eğitimi almak için gerekli olan kriterlere sahip olamıyor. Bu yüzden Amerika’da burslu üniversite eğitimi almak için belirli kriterleri karşılayabiliyor olmak gerekiyor. Bunların en önemlisi de lise not ortalamasının belli bir puanın üzerinde olması. Bununla birlikte lise not ortalamanız ne kadar yüksek olursa alacağınız burs miktarı da o kadar fazla oluyor. Verilen burs miktarı yıllık bazda 25.000 – 50.000 dolar aralığında.

Üniversite eğitimi bünyesinde isteyen lisans, isteyen de yüksek lisans eğitimi alabiliyor. Başvuru sırasında istenen en önemli belgelerden iki tanesi de İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmiş ve motivasyon mektubu. Bu iki belgede de adayın kendisini güzel bir şekilde anlatması ve mümkünse ileriye dönük kariyer planlarından da bahsetmesi Amerika’da burslu üniversite eğitimi almak için anahtar rol görevinde.

Bununla birlikte adayların yabancı dillerinin de yabancı bir ülkede yabancı bil dil eğitimi almak için yeterli seviyede olması gerekiyor. Adayın elinde, Amerika’daki okula kayıt yaptırırken sunabileceği bir yabancı dil sertifikası bulunması gerekiyor. TOEFL sınavından alınacak 7 üzeri not çoğu zaman kayıt olabilmek için yeterlidir. Ancak bazı elit üniversitelerde bu puan daha yüksek de olabilir. Her öğretim yılı başında üniversitelerin web sayfalarından bu puanlar duyurulmaktadır. Ayrıca SAT adı verilen ve Amerika’da burslu üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin girmesi gereken bir sınav daha mevcut. Bu sınavda ise Amerika ile ilgili genel kültür soruları sorulmakta.

Kayıt esnasında adayın elinde bir önceki okullarının müdürlerin alacağı referans yazıları da önem taşımaktadır. Bu yazılar kişinin kendi el yazısı ve imzasıyla olursa daha da değer kazanır. Amerika’da burslu üniversite eğitimi almak isteyenler, üniversitelerin sosyal medya organlarını takip ederek son gelişmelerden haberdar olabilir, akıllarına takılan sorulara buralardan yanıt bulabilirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir