İnstagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların deneyimine önem veren ve sürekli gelişim içerisinde olan Instagram, çağa ve trendlere uyum sağlamak için an be an güncellemeler yapmaktadır. Daha önceleri en büyük rakibi olan Snapchat’ın özelliklerini baz alarak yeni güncellemeler yapmıştı. Şimdi ise Çin Merkezli Tiktok özelliklerine benzer özellikleri Instagram Reels adı ile kullanıcıların deneyimine açtı. Tabi ki bunda Tiktokun ABD ve birçok ülkede yasaklanması da etkili oldu.

Donald Trump’un Çin ile olan ticaret savaşlarından daha önceleri Çin markalarından olan Huawei payını almıştı. ABD Başkanı Trump; Amerika Markalarını korumak için attığı bu adımlardan, Çinin yükselen yıldızı Tiktok’un da ABD’de yasaklanmasını sağladıktan hemen sonra Instagram, Reels özelliğini Instagram Reels olarak şimdilik Türkiye’nin de içinde bulunduğu 50 ülkede erişime açtı.

Aslında bu durumda Instagram’ın yeniden evrim geçirmesidir. Daha önceleri sadece fotoğraf paylaşım sosyal platformu olan Instagram, daha sonra bir dakikadan kısa video, uzun video, canlı yayın özelliklerini de ekleyerek yepyeni bir düzeye everilmişti şimdi ise gerçeklik yani Reels ile yeni bir düzeye evrilmiştir. Peki nedir bu Instagram Reels ve nasıl kullanılır?


Instagram Reels Nedir?

Instagram Reels, Instagram kullanıcılarının 15 saniyelik videolar çekmesine ve yayınlanmasına olanak sağlamaktadır. Reels özelliğinde ister ses video ister müzik video kısa videolarına izin vermektedir. Reels videoları ile kendi gönderilerinizi veya Storylerinizi paylaşılabilecek, Instagram hesaplarınızda yayınladıklarınız Keşfet alanında Reels’e ayrılmış bölümde görülecektir. Instagram Reels ile sunulan yaratıcı video veya çekimleriniz, ürettiğiniz Reels videoları dünyanın her yerinden fark edilme ve keşfedilme fırsatı sağladığı gibi kullanıcıların etkileşimini artırmayı da amaçlamaktadır. Yaratıcılığın ön planda olacağı Reels platformunda, yaratıcı videolar çeken kişilerin daha geniş kitlelere ulaşmasına olanak sağlayacaktır. Hedef kitlesi ise Tiktok kullanıcılarıdır. Peki, Instagram Reels nasıl kullanılır?

Instagram Reels nasıl kullanılır?

Instagram Reels, Instagram kamerasında yer alıyor, hikâye paylaşım yerindeki profil fotosuna tıkladığımız da ekranın alt kısmında Canlı, Hikâye ve Reels gibi araçlar yer alır. Buradan Reels sekmesine tıkladığımız da karşımıza çeşitli yaratıcı düzenleme araçları çıkmaktadır. Reels araçlarında: Ses: Instagram’ın kendine has müzik kütüphanesinden seçim yapmamızı sağlayacak alan olduğu gibi, kullanıcılar kendi seslerini kullanabilmeleri de mümkündür. Orijinal sesinizi kullandığınız da bu ses herkese açık olarak yayınlanacak ve başkaları da dilerse bu sesi kullanabilecek ve bu sesle video çekebilecek.

Hız: Kullanıcılar Reels videolarını veya seslerini oluştururken istedikleri yeri hızlandırabilir ya da isteğe göre yavaşlatabilirsiniz. Böylece daha etkili kısa videolar oluşturabilirsiniz. Instagram Reels videolarını çekerken ayrı ayrı videoları, sesleri çekip birleştirebilir ya da galeriden istediğiniz videoları yükleyerek kendi kliplerinizi oluşturabilirsiniz.

Efektler: Reels gerçeklik efektleri ile gerçekliği efektler ile artırmayı amaçlamıştır. İçerik üreticilerin etkili videolar oluşturmak için hazırladığı efektleri kullanıcıların deneyimine açmıştır.

Zamanlayıcı: Zamanlayıcı ve geri sayım özelliği sayesinde videoların uzunluğunu isteğe göre ayarlayabilirsiniz. Ancak bu zaman 15 saniyeyi geçemez. Buradaki asıl amaç ellerin serbest şekilde videolarınızı çekebilmenizi sağlamak. Ekranın sol kısmında yer alan Zamanlayıcıyı sürükle bırak ile ayarlayabilirsiniz, çekime başlamadan önce geri sayım başlar. Bu özellik sayesinde çekim öncesi hazırlıklarınızı tamamlamanıza olanak sağlar.

Hizalama: Etkili klipler ve videolar oluşturabilmek için, birleştirmek istediğiniz iki çekim arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Kullanmak istediğiniz videoların hizalandırılmasını sağlamaktadır.

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski