Kod Editörü Nedir ? En İyi Kod Editörleri

Her geçen gün daha sık karşımıza çıkan bir terim olan kod editörü, özellikle yazılımcılar için adeta altın bir anahtar olarak tanımlanabilmektedir. Birçok işlevi bir arada yerine getirebilen kod editörleri, gelişen teknoloji ile birlikte sayısız çeşidi ile yazılımcılara sorunsuz şekilde hizmet vermektedir. Peki, kod editörü nedir ve piyasada yer alan en başarılı kod editörleri nelerdir?

Kod Editörü Nedir?

Kod editörü nedir diye merak edenlere yazılım işi ile uğraşan kişilerin sıfırdan bir yazılım yazmak ya da var olan bir yazılımı geliştirmek için kullandıkları platformlara kod editörü denildiği söylenebilir. Zira her yazılımcı, istediği türde bir kodlama yapabilmek için mutlaka bir düzenleyiciye yani kod editörüne ihtiyaç duymaktadır. Birden fazla dil ve platformu da destekleyebilen kod editörleri içerisinde en iyi kod editörleri nelerdir diyenlere ise piyasada yer alan en popüler yazılımlardan örneklendirmeler yapılabilir.

En İyi Kod Editörleri

  • Microsoft Visual Studio

Visual Studio’nun en gelişmiş hali olarak bilinen Microsoft Visual Studio, Azure’de bulut tabanlı çeşitli uygulamalar hazırlamak ya da basit C++ programlarını düzenlemek için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Microsoft Visual Studio ile Xamarin kullanılarak iOS, Android ve UWP uygulamaları da geliştirilebilir.
  • Visual Studio Code

PHP, Typescript, C Sharp, C++ ve PHP kodlamak için tercih edilebilecek olan Visual Studio Code, en iyi kod editörleri listesinde yer almayı hak etmektedir. Yazılımın IntelliSense türü özellikleri, özellikle yazım hataları konusunda sıkıntı yaşayan yazılımcılara adeta ilaç gibi gelmektedir.
  • Sublime Text

Windows 10, Linux ve MacOS gibi birbirinden farklı işletim sistemlerinde kullanılabilen Sublime Text, gelişmiş özellikleri ve hızlı kullanılabilirliği ile en iyi kod editörleri içerisindedir. Her türde platformda yerel API’ları tercih eden bu yazılım böylece kullanıcılarına kodlama konusunda en iyi tecrübeyi sağlayabilmektedir.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski