PHP Nedir? Ne işe yarar?


Dinamik web siteleri oluşturabilmek ya da çeşitli web uygulamaları geliştirebilmek amacı ile kullanılan PHP, bir tür programlama dili olarak tanımlanabilmektedir. 1985 yılında Danimarka asıllı Kanadalı bir yazılım uzmanı olarak da bilinen Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen PHP, bugün dünyaca ünlü bir programlama dili haline gelmiştir.

PHP Nedir?

PHP nedir sorusuna yanıt olarak PHP’nin piyasaya çıktığı ilk yıllarda yalnızca kişisel internet sayfalarını ziyaret eden internet kullanıcılarının kişi sayılarını belirlemek amacı ile tercih edilen bir programlama dili olduğu söylenebilir. Daha sonraki yıllarda ise PHP, diğer pek çok yazılımcının da ilgisini çekmesi ile birlikte bugün pek çok web uygulamasının ve web sayfasının alt yapısından kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki, günümüzün en ünlü web siteleri ve sosyal medya uygulamaları içerisinde ilk sıralarda yer alan Wikipedia, Google, Twitter ve Facebook bile PHP programlama dili ile geliştirilmiştir.

PHP Ne İşe Yarar?

Yıllarca Personel Home Page yani Türkçesi kişisel ana sayfa şeklinde tanımlanan PHP, günümüzde ise PHP: Hypertext Preprocessor olarak bilinmektedir. Bunun anlamı ise üstün yazı ön işlemcisidir. PHP ne işe yarar diye merak edenlere ise sanal sunucular ve neredeyse bütün işletim sistemleriyle birlikte tam bir uyum içerisinde çalışan PHP’nin en önemli işlevlerinden söz edilebilir.

PHP ile yazılımcılar birbirinden farklı pek çok web tabanlı oyun, program, video, resim ve benzeri içerikleri üretebilmektedir. Oldukça geniş bir yelpazede kullanım alanı olan PHP hakkında daha detaylı bilgi için internette yer alan PHP Script’leri de detaylıca araştırılabilmektedir. Son dönemlerin en popüler programlama dillerinden birisi olan PHP ne işe yarar sorusuna ayrıca bu muhteşem kodlama sistemi ile son derece profesyonel e-ticaret siteleri, sosyal medya platformları ve arama motorları tasarlanabileceği söylenebilmektedir.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski