iPhone 12 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Tüm Dünya’ya etki eden salgın dolayısıyla bu yıl Apple’nin düzenleyeceği lansman Eylül 2020 tarihinde online olarak yapacağını duyurdu. Bu online lansman da akıllı telefonlar içerisinde en çok rağbet gören modellerinden olacağı konuşulan IPHONE 12 ‘nin tanıtımı yapılacak. IPHONE 12 dört farklı tür olarak karşımıza çıkması beklenmektedir. Bunlar;
  • Iphone 12
  • Iphone 12 Max
  • Iphone 12 Pro
  • Iphone 12 Pro Max

Tabi ki Apple, IPHONE 12 ‘den çok umutlu. Çünkü bir önceki seri olan IPHONE 11, 2020 yılının en çok satan telefon modeli oldu. Bu da IPHONE 12’nin bir an önce bitirilip piyasaya sürülmesini hızlandırdı. Apple heyecanlı, sevinçli ve haklı gururunu yaşamaktadır. Dünya da bunca sorun var iken satışlarının artmış olmasından da memnun. Ülkemiz de IPHONE 11 in yaklaşık olarak 8.000₺ civarında satışı olsa da satış konusunda zorlanmadığı da ortadadır.

Tabiki IPHONE denildiğinde her daim yeni özellikler merakla beklenmiştir. IPHONE meraklıları ve sevdalıları yeni IPHONE modeli çıktığında birkaç konuda özelliklerini öğrenmek isterler. İşte biz de bu yazımız da IPHONE 12’nin Ekran, Performans, Tasarım, Satış Fiyatı, Kamera, Batarya ve pil ömrünü ayrı ayrı inceleyeceğiz. İlk olarak herkesin özellikle merak ettiği IPHONE 12 ‘nin yeni tasarımı nasıl olacak?


IPHONE 12 Tasarımı Nasıl Olacak?


Tüm akıllı telefon piyasasının gözü IPHONE 12 modelinin tasarımının nasıl olacağında. IPHONE ilk tasarımlarında kullanmış olduğu keskin köşeli tasarıma IPHONE 12 modeli ile tekrar geçiş yapıyor. Çerçeveler paslanmayan çelikten yapılacak ve cihazın etrafını tamamıyla saracaktır. Başlangıç modeli olan IPHONE 12 ‘de ve IPHONE 12 MAX modellerinde ise alüminyum çerçeveler olacak. Tasarım benzerliğini daha önce IPHONE 4,5 ve SE serilerinde görmüştük. Burada şuna hemen açıklık getirmek istiyorum. Tasarımın ilham kaynağı her ne kadar eski modellerinin tasarımı da olsa. Bu aslında eskiye dönüş değil eski ile yeninin harmanlanması olacaktır. Daha büyük ekranda keskin köşeli IPHONE 12 daha güçlü bir duruşa sahip oluyor. Böylece tasarım konusunda rakiplerinin önüne geçmeyi planladığı açıktır. Tasarımın en dikkat çekici özelliklerinden biri de belki de arka kamera alanında olacaktır.

IPHONE 12 Modellerinin arkada kamera alanında IPad Pro’da kullanılan teknolojiler bize göz kırpacak. Bu teknolojinin tüm IPHONE 12 serilerinde olması beklenmiyor. Özellikle IPHONE 12 ve 12 Max modellerinde bu teknoloji olmayabilir. Ancak Pro ve Pro Max Modellerinde ise arkada kamera alanında 3 kamera ve hemen yanında LIDAR sensörü yer alacak. LIDAR sensörü ise bir nevi lazer göz özelliğindedir. Uzaktan algılama ve ölçme işlemlerinde kullanılabilecek 3 Boyutlu tarama teknolojisidir.

Renk seçeneği olarak IPHONE 12 ve 12 Max modellerine IPHONE 11’e benzer aynı renkler olacak ama bir renk eklemesi ile turuncunun açık pembeye çalan bir tonda renk seçeneği ile çıkması bekleniyor. Önceki modellerden olan IPHONE 11 Pro ve Pro Max renkleri haricinde lacivert renkte eklenebilir.

IPHONE 12 Ekranı Nasıl Olacak?


IPHONE 12 Ailesinin ekran özelliğinde enerji tasarrufu sağlayacak bir dengeleme ile çıkması bekleniyor. Ayrıca modellerin her birinde OLED ekran paneli olacaktır. Burada kafa karışıklığına sebep olabilecek bir seçenek mevcuttur. IPHONE 12 modelleri 4 farklı seçeneği olacak ancak ekran boyutlarının büyüklük ve genişlik olarak sadece 3 farklı ekran ile karşımıza çıkıyor olacak. IPHONE 12 Max ile 12 PRO ekran büyüklükleri aynı, ancak ekran büyüklüklerinin aynı olması özelliklerinin de aynı olması anlamına gelmiyor. IPHONE 12 Pro’nun ekran yenileme hızı IPHONE 12 Max’tan daha yüksek olacak. IPHONE 12 Pro ekran yenileme hızı 120 HZ olacak bu da telefondaki işlemlerinizin hızını daha da artıracaktır. IPHONE 12 Pro Max yazılımı İOS 14 olacak bu özelliği sayesinde de IPad Pro ile aynı performansı yakalaması bekleniyor. Ekran boyutları ise şöyle olacaktır;
  • IPHONE 12 ekran boyutu 5,4 inç
  • IPHONE 12 Max ve PRO modellerinin ekran boyutu 6,1 inç
  • IPHONE 12 PRO Max modelinin ekran boyutu 6,7

IPHONE 12 Performansı Nasıl Olacak?


Apple’nin IPHONE 11 modellerinde kullanılan IPHONE SE 2020’deki mobil işlemcisi A13 Bionic geliştirilerek A14 Bionic işlemciye geçmesi planlanıyor. En önemli duyum ise işlemci hızının 3,1 GHz’ye kadar hızlandığıdır. IPHONE 12 modelleri Apple’nin bu değişen işlemci politikasını görebileceğimiz ilk cihaz olarak karşımıza çıkacaktır. IPHONE 12 ve 12 Max’ ın 4GB Ram, IPHONE 12 Pro ve Pro Max ise 6 GB Ram ile satışa çıkacak.

IPHONE 12 Kamerası Nasıl Olacak?


IPHONE 12 kamerası hem yapı hem de teknolojik değişimler ve gelişimler olacak. Geniş hatta ve hatta ultra geniş açılı çift kameralar IPHONE 12 ve 12 Max ile karşımıza çıkacak. Ayrıca Smart HDR ve gece modu özellikleri de eklenip geliştirilerek kutudan çıkacak. Sharp ve o-film sensörleri de mevcut olacaktır. IPHONE’nin lüks kategorisinde yer alan IPHONE 12 Pro ve Pro Max modellerinde ise kamera yapıları biraz daha farklı olacaktır. Bu modellerde bizi 3 arka kamera karşılıyor olacak üstelik telefoto lensleri ile desteklenecek, LG sensörleri ile de işlevsillik artırılacak, belki de en dikkat çekici özellik ise LIDAR sensörüyle 3D tarama sağlayacaktır. Bu da artırılmış gerçekliklerin hatasız ve daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Kamera da 3x Optik zoom ve ToF sensörü yer alacaktır. Kameralarda dikkat çeken bir özellik ise; 4K kalitesinde video kaydı yapabilmesidir.

IPHONE 12 Batarya ve Pil Ömrü Ne Olacak?


Belki IPHONE severlerin en muzdarip oldukları konu batarya ve pil ömürlerinin kısa olmasıdır. IPHONE 12 modelleriyle birlikte bu sorunu kapasite artırımı ile gidereceğini tahmin ediyoruz. Batarya süresiyle ilgili sorunun farkında olan IPHONE batarya iyileştirmelerine gidecektir. Ancak batarya konusunda tamamen esrarengiz bir tutum sergileyip herhangi bir şey söylememektedir. IPHONE 11’e göre biraz daha geliştirilmiş olacağı da duyumlar arasındadır.

IPHONE 12 Satış Fiyatı Ne Olacak?


Birçok IPHONE severin her modelde merakla beklediği asıl soru; IPHONE 12 fiyatı ne olacak? Burada en önemli sorun IPHONE 12 piyasaya çıktığında Doların TL karşısındaki değeri fiyata direkt etki edecektir. Bunlara ek olarak vergiler de ki değişimlerin oynaklığı ve pay alımları da buna etki edecektir. Vergilerdeki değişim IPHONE 12 fiyatını da değiştirecektir. Bu yüzden net bir rakam vermek hata olacağı gibi ortalama en düşük model ile en yüksek model fiyatları 9.000 ₺ ile 17.000₺ arasında olması tahmin edilmektedir.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski