502 Bad Gateway Hatası Çözümü

502 Bad Gateway Hatası Çözümü


Bazen internet sitelerine giriş yapılmaz ve 500, 502, 503 ve 504 gibi hata kodları buna neden olur. Hata kodlarının her biri farklı şekillerde çözüm yoluna sahiptir. Her bir sorunun ortadan kaldırılması hata koduna göre basit ya da zor olabilir. Biz bu yazımızda sizlere 502 Bad Gateway Hatası Çözümü hakkında bahsedeceğiz. 500’lü hata kodları genellikle sunucu yönünde bazı sorunlar olduğunu belirtir. Hatanın tam olarak nereden kaynaklandığını anlamak için internet sitenizin hata veren sayfasına girerek en doğru bilgiyi alabilirsiniz. 502 Bad Gateway hatası internet sitesi sahiplerinin ve kullanıcılarının en çok karşılaştığı hatalardan biridir. Site sahipleri, ziyaretçilerine iyi bir deneyim sunmaları için bu gibi problemleri çözmesi gerekir.

502 Bad Gateway Hatası Ne Anlama Geliyor?


Sitenizde 502 Bad Gateway hatası ile karşılaşıyorsanız bunun nedeni proxy olarak işlev gören sunucunun, kaynak sunucudan geçerli bir yanıt ya da herhangi bir yanıt almadığını gösterir. 502 Bad Gateway hatasıyla birçok farklı nedenden dolayı karşılaşabilirsiniz. Bu nedenleri yazının devamında bulabilirsiniz.

502 Bad Gateway Hatası Neden Oluşur?


502 Bad Gateway hatasını ortaya çıkaran üç farklı neden vardır. Bunlar şu şekildedir:

 1. Alan adı çözümlenemiyor olabilir: Alan adı doğru bir IP adresine ya da herhangi bir IP adresine çözümlenmiyor olabilir. DNS değişiklikleri global olarak tamamen yayılmaya ve aktif hâle gelene kadar alan adı çözümlenmesi devam etmesini bilmeniz gerekir. Bu durum kayıt başına tanımlanan TTL’ye ve geçerlilik süresine bağlı şekilde gerçekleşir.
 2. Kaynak sunucu çalışmıyor ya da sunucu kapalı olabilir: Sunucu kapalı olduğunda ya da sadece kaynak sunucunun çalışmadığı durumlarda 502 Bad Gateway hatası görülebilir. Sunucu açık ve çalışıyor olsa bile sunucuya bağlantı olmadığı için erişelemez ve yine aynı hatayla karşılaşabilirsiniz.
 3. Güvenlik duvarı isteği engelliyor olabilir: Güvenlik duvarı, proxy sunucu ve kaynak sunucu arasında iletişimi engelleyebilir. Bu da hata sayfasını karşınıza getirir. Sitenizde kullandığınız güvenlik eklentilerininden dolayı bu durum yaşanır. Bazı DDoS koruma ve azaltma sistemleri aşırı tepki verir sunucuya gelen istekleri engellemeye başlar.

502 Bad Gateway Hatası Nasıl Karşımıza Çıkar?


Site sunucunuza bağlı olarak farklı bir şekilde 502 hatasını görebilirsiniz. Ancak genel olarak aşağıda yer alan görseldeki gibi bir sayfa ile karşılaşırsınız.
Aşağıda karşınıza gelebilecek 502 hatalarının farklı isimlerini ekledik. Bunların hepsi aynı sorundan gelir ve aynı şekilde çözülür sadece isimleri farklıdır:

 • 502 Bad Gateway
 • HTTP Error 502 - Bad Gateway
 • 502 Service Temporarily Overloaded
 • Error 502
 • 502 Proxy Error
 • HTTP 502
 • 502 Bad Gateway NGINX

502 Bad Gateway Hatası Çözümü


 • Bir internet sitesi sahibi ya da web geliştiricisi olarak 502 Bad Gateway hatasıyla kaynak sunucunuzdan oluşan birkaç nedenden dolayı karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple 502 hatasını çözmek için çeşitli yöntemler denemeniz gerekebilir.
 • Ping test ya da Trace-route gibi araçlar kullanarak web sitenizin bulunduğu sunucunun erişime açık olduğunu kontrol edin. Trace-route aracı sorunun nereden kaynaklandığı hakkında sizi bilgilendirir.
 • Güvenlık duvarı (firewall) gibi eklentilerinizin loglarını gözden geçirin. Sorunun kaynağını öğrenmenizi sağlar. Güvenlik duvarının engellemesi nedeniyle oluşan bir sorun olmasını kontrol etmek için firewall eklentinizi devre dışı bırakmayı deneyin.
 • Cloudflare, KeyCDN gibi CDN servisleri kullanıyorsanız bu hizmetleri devre bırakarak sorunun buradan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin. CDN servisleri belli bir sınıra ulaştığında site ziyaretçilerine 502 Bad Gateway hatasını göstermektedir.
 • DNS test araçları kullanarak FDQN çözümünde hata olup olmadığını kontrol edin.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski