Közlenmiş Biber Turşusu TarifiTürkiye’de daha çok Akdeniz ve Ege ağırlıklı olmak üzere yetiştirilen bu sebze insan sağlığı için oldukça da önemlidir. Bol bol C vitamini içeren bu turşu lezzetli ve her sofraların yanında giden bir meze halindedir.

Közlenmiş Biber Turşusu Malzemeleri

6 kişilik közlenmiş biber turşusu malzemeleri şunlardır;
  • 3 kilogram kapya biber
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 baş sarımsak
  • 1 çay bardağı sirke
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 su bardağı zeytinyağı

Közlenmiş Biber Turşusu Yapımı

İlk olarak yapacağınız işlem aldığınız kapya biberleri yıkamaktır. Yıkadığınız bu biberleri birkaç yerinden delerek önceden ısıtılmış 220 derecelik fırına yerleştirin. Fırında yumuşayana kadar közlemeye devam edin. Daha sonra bu közlenmiş biberlerinizi alın ve kabuklarını soyun. Hemen ardından saplarını ve çekirdeklerini çıkarıp iri bir şekilde küp küp doğrayın.

Ardından sarımsaklarınızı soyup ince ince yaprak biçiminde doğrayın. Maydanozları da iri bir şekilde doğradıktan sonra bir kap alın. İçine zeytinyağı, sirke ve tuzu atarak iyice karıştırın. Kavanozlara önce küp küp doğradığınız közlenmiş biberlerinizi sonra da kıyılmış olan maydanozlarınızı ekleyin.

En üst sıraya da yaprak şekilde kestiğiniz sarımsaklarınızı koyun ve bu şekilde 4-5 katman üst üste dizin. Son olarak da üzerine zeytinyağı, sirke ve tuzla yaptığınız karışımı ilave edin. Kapağını sıkıca kapatarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Lezzetli bir turşu türü olan közlenmiş biber turşusunu, afiyetle yiyin.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski