403 Forbidden Error Hatası Nedir? ÇözümüBir http durum kodu hatası olarak tanımlanan 403 forbidden error hatası kullanılan internet bağlantısından kaynaklı olabilir. Ulaşılmaya çalışılan bilgi kaynağı ya da sayfayı sıradan bir erişim engeli nedeni ile erişim sağlanamaz. Bu hata genel olarak bağlantı şeklinden kaynaklanır. Ekrana geliş şekilleri de faklı olabilir. Bunlar:* 403 Forbidden
 • http 403
 • Forbidden: You don’t have permission to Access directory] on this serviss
 • HTTP Error 403.14 – Forbidden
 • HTTP Error 403 - Forbidden”, “403 Erişim Engellendi, en çok kullanılan ekran mesajları arasında yer alır. Hata almak kullanıcıyı zor durumda bırakabilir. Ancak çözümü oldukça basittir.

403 Forbidden Error Hatasının Nedenleri

İnternet ya da bağlantı kaynaklı sınırlamalar nedeni ile bu hata ile karşılaşılabilir. Çok sık karşılaşılan bir hata olmasa da internet tarayıcılarında ya da işletim sistemlerinde ortaya çıkabilecek bir hatadır. Özellikle Google Play ve Microsoft Windows Uptade servislerde 403 sorunu oldukça sıradan bir hata mesajıdır. Kullanıcı erişim izni olmayan bir adrese erişmeye çalıştığında bu hata kodu ekrana gelir.

Bu hatanın ortaya çıkmasındaki en genel neden ise web siteleri tasarlanırken yanlış parametre kullanımıdır. Gecersiz dosya izinleri, No Index parametresinin .htacccess dosyası içerisinde yanlış kullanım bu hatanın kullanıcıların karşısına çıkmasına neden olabilir.

403 Forbidden Error Hatasının Çözümleri

Kullanıcılar ve uzmanlar için farklı çözüm yolları bulunuyor.

Kullanıcılar 403 forbidden error hatası çözümü için:

 • Önce URL adresini kontrol etmelidir.
 • Sayfa girişlerinde dosya ismi ya da uzantısı kullanmadığından emin olmalıdır.
 • Kullanıcılar bu kontrollerin artından internet tarayıcılarının sahip olduğu çerezleri temizleyebilir. Sonrasında sayfaya tekrar giriş yapılabilir.
 • Tarayıcı üzerinde oturum açtıktan sonra erişmek istenilen adrese hata mesajı almadan ulaşılması mümkün olabiliyor.

Hesap kaynaklı ya da tarayıcıdan dolayı oluşan hatalar için bu çözüm yolları kullanıcıların deneyebileceği adımlardır. Bütün bunlar işe yaramıyor ise internet site yöneticilerine sorun hakkında bilgi verilmelidir. Bazı durumlarda devlet engeli ya da farklı nedenlerden dolayı erişim engeli alan sitelere de ulaşım sağlanırken bu hata kodu ile karşılaşılıyor.

Uzmanlar 403 forbidden error hatası çözüm için:

 • URL hakkında bir sorun olup olmadığının kontrolünü yapar.
 • İnternet sunucusunun sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder.
 • Sorunu oluşturan bir erişim engeli var ise bununla ilgili bir dosya komut izni tanımlanmış olup olmadığını bakar.
 • Bu üç aşamadan sonuç alınamaz ise servis sağlayıcısına karşı bir rapor sunar.

WordPress’te 403 Hatasının Çözümü

 1. Wordpress eklentisinin neden olabileceği 403 hatasının düzeltmek için tüm eklentiler geçici olarak devre dışıl bırakılır. Bu şekilde tüm güvenlik eklentileri de devre dışı kalır. Bu işlem sorununuzu çözmüş ise mutlaka web sitenizdeki eklentilerden biri bu hataya neden olmuştur. Eklentileri birer birer devreye alarak hatanın nerden kaynaklandığını bulabilirsiniz.
 2. Bozuk .htaccess dosyasının neden olduğu 403 hatasının düzenlemesi yapılırken dosya yöneticisi olarak ya da FTP istemcisi olarak web sitesine bağlanılır. Sonrasında .htaccess dosyası içinde sitenin kök klasörüne ulaşılır. Dosyayı bilgisayara indirip, yedeğini alarak silin. Eğer sorun düzeliyor ise hata bu dosyanın bozuk olmasından kaynaklanır. Yönetici alanından giriş yaparak Ayarlar--> kalıcı bağlantılar kısmından yeni bir dosya oluşturulabilir. Değişikliklerin kaydedilmesi ile işlem tamamlanır.
 3. Web sitenizde tanımlanan tüm dosyaların izinleri bulunur. Bu dosyaların kimlerin erişim izni olduğunu belirlenir. Yanlış dosya izinleri 403 yasak hatasına neden olabilir. İlk iki neden 403 hatanızı çözmüyor ise yanlış dosya izinleri bu hatanın en olası nedenleridir. Dosya izinlerini kendiniz değiştirmek istediğinizde ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Wordpress barındırma sağlayıcınızdan doğru dosya izinleri için web sitenizi kontrol etmesini talep edebilirsiniz.
Kendiniz yapacak iseniz bir FTP istemcisi kullanarak Wordpress sitenize bağlanabilirsiniz. Kök klasöre giderek sağ tıklayın. Dosya izinleri kısmından kontrol yapın. Tüm klasör izinleri 744 ve 755 olması gereklidir. Tüm dosya izinleri ise 744 ve 755 olarak ayarlanabilir. Alt dizinleri geri yükle seçeneği sonrasında yalnızca dizinlere uygula kutucuğu işaretlenmelidir. Tüm dosyalar için bu işlem tekrarlanır. Bu işlemler tamamlandığında 403 yasak hatası tamamlanmış olacaktır.
Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski